Rekuperacja

Kominek i rekuperacja

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna oparta na wymianie zużytego powietrza na czyste i świeże.

Kominek i rekuperator wbrew pozorom mają ze sobą coś wspólnego.
Kominek w domu wyposażonym w centralę wentylacyjną z rekuperatorem nie powinien pobierać powietrza do spalania z pomieszczeń budynku. W domach z rekuperacją, kominek powinien posiadać całkowicie niezależny pobór powietrza do spalania z zewnątrz, czyli powinien mieć tzw. zamkniętą komorę spalania, czyli być zaopatrzony w dolot powietrza i przepustnice odpowiedzialną za regulację jego przepływu.
Powietrze musi być doprowadzone bezpośrednio z zewnątrz przewodem do komory spalania kominka. Przewody te mogą przebiegać np. w podłodze.

Wszystko po to, aby nie pobierał powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje, aby uniknąć zakłóceń zrównoważonej wentylacji z odzyskiem ciepła, jaką jest rekuperacja.

W sytuacji, kiedy kominek wyposażony jest w opisaną powyżej „zamkniętą komorę spalania”, problem praktycznie nie istnieje – powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje nie ma kontaktu ze spalinami. System wentylacyjny nie ma żadnej możliwości wpływania na pracę kominka i odwrotnie.

Wybierając kominek należy mieć świadomość, że z reguły będzie on jedynie uzupełniającym źródłem ciepła. Oprócz kominka dom powinien zostać wyposażony w tradycyjną instalację centralnego ogrzewania.

Wybierając wkład kominkowy do rekuperacji nie tylko ogrzejemy pomieszczenie, ale również zadbamy o świeże powietrze o każdej porze dnia i nocy.
System ten jest idealnym rozwiązaniem na tanie, energooszczędne ogrzewanie pomieszczeń.

W naszej ofercie dostępne są wkłady kominkowe oraz piecyki wolnostojące, zarówno powietrzne jak i z płaszczem wodnym, przy pomocy których można jednocześnie ogrzewać pomieszczenia i wodę użytkową. Jest to możliwe za sprawą zintegrowania go z systemem centralnego ogrzewania, znajdującym się w domu, do którego doprowadzana jest gorąca woda z kominka.